Emziren Annelere Özel

22 Eylül 2018 by admin0
bebeginizi-emzirmeye-hazirmisiniz.jpg

Bebeğinizi emzirmeye hazır mısınız

Emzirmeye başlamadan önce hamilelik döneminde anne adayının memelerini yakından tanıması ve kendisini emzirmeye hazırlaması gerekir. Peki, anne adayının emzirmeye hazır olması için neler yapması gerekir?

İşte anne adayının memelerini emzirmeye hazırlaması için yapması gerekenler…

 • Hamilelik döneminde hormonlar nedeniyle memeler süt üretimi için kendini hazırlar ve büyür. Doğumdan sonra ise süt üretimi başlar ancak anne sütünün gelme süresi kadından kadına değişiklik gö
 • Emzirmeye başlamadan önce yani doğum öncesi dönemde anne adayları emzirmenin faydaları ve emzirme teknikleri konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Meme yapısını iyice tanımak için meme masajı yapılmalıdır. Yumuşak bir şekilde yapılan meme masajı emzirme döneminde süt sağmak gerektiğinde de anne adayının işini kolaylaştırır.
 • Göğüs uçlarının her gün duru su ile yıkanması ve temizlenmesi de çok ö Temizlik için herhangi bir sabun ya da duş jeli kullanmaya gerek yoktur, kozmetik ürünler göğüs uçlarını kurutabilir.
 • Bebeğin meme başını kolayca ağzına alabilmesi için meme başlarını dik olması gerekir. Buna yardımcı olmak için emzirmeye başlamadan önce düzenli olarak meme masajı uygulanması faydalı olur. Başparmak ve işaret parmağı ile göğüs ucunun altından tutup hafifçe sıkılır ve tekrarlanır.
 • Meme uçları içe dönük ise eczanelerde satın alınabilecek aparatlarla meme ucu dışarıya çıkarılabilir.
 • Emzirme döneminde göğüs ucundaki bezeler cildi nemlendiren ve mikrop önleyen bir madde salgılar. Bu nedenle emzirirken herhangi bir nemlendirici krem kullanmaya gerek yoktur. Bir miktar anne sütü çıkartılıp göğüs ucuna sürülebilir. Anne sütü de doğal bir nemlendiricidir.
 • Emzirme sutyeni doğumdan önce alınacaksa yeterince büyük ve göğüslere uygun olduğundan emin olmak gerekir. Doğum sonrası süt üretimi artacağı için göğüsler daha biraz daha büyür. Göğüsleri sıkan sutyen süt kanallarını tıkayıp enfeksiyona neden olabilmektedir.
 • Emzirirken önden düğmeli, kolay açılıp kapanan ve göğüsleri sıkmayan rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Doğumdan sonraki ilk saatler çok ö Mümkün olan en kısa sürede emzirmeye başlanmalıdır.
 • Sütün miktarı az olsa da bebek emzirilmeye devam edilmelidir. Bebek ne kadar çok emerse o kadar çok süt üretimi olur. Yani bebek emdikçe süt miktarı artacaktır.
 • İlk emzirme deneyimi başarısızlıkla sonuç Emzirme döneminde anne adayı sabırlı olmalıdır. Gerginlik ve stres de sütün miktarını etkileyen unsurlardandır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
FARKINDA OL, GEÇ KALMA

WE CARE, WE CAN

0-224-970-0101


İLETİŞİM HATTI

Op. Dr. Ersoy Taşpınar, uzman bir ekip çalışmasıyla her türlü genel cerrahi işlemleri yüksek başarı oranıyla gerçekleştirmektedir.
Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.