Meme Hastalıkları

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserinin tarama, teşhis, tedavisi için gerekli tüm birimler hastanemizde bulunmaktadır. Meme sağlığı denilince akla meme kanseri gelmekle birlikte memenin kanser olmayan birçok hastalığı da vardır.

Meme Hastalıkları

Title:

Description:

Meme Hastalıkları

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserinin tarama, teşhis, tedavisi için gerekli tüm birimler hastanemizde bulunmaktadır. Meme sağlığı denilince akla meme kanseri gelmekle birlikte memenin kanser olmayan birçok hastalığı da vardır.

MEME HASTALIKLARI

Fibroadenom

Meme kanallarının içindeki veya çevresindeki dokuda hücre artışı ile meydana gelen yapılardır. Kanalın içini hücreler sıkı bir şekilde tümü ile doldurduğundan genellikle lastik kıvamındaki sertlikte hissedilen kitlelerdir

Fibrokistik Yapı

Memenin bez yapısının devamlı bir salgısı vardır. Bu salgı süt bezlerinde üretilir. Küçük kanallar aracılığı ile meme başına doğru sevk edilir. Burada geri emilir veya meme başında küçük bir kabuk bırakarak kurur.

Prekanseröz Lezyonlar

Bu değişiklikler memede kanser öncesi veya kanserleşebilecek değişiklikler olarak adlandırılırlar. Saptandıklarında hasta yakın takibe alınmalıdır.

Sklerozan Adenozis

Meme destek dokusunda artış ile birlikte hassasiyet ve memede sertleşme ile kendini gösteren bir hastalıktır. Tanı genellikle cerrahi olarak konur.

Atipisiz Hiperplazi

Meme dokusunu oluşturan hücrelerin kotrolsüz çoğalmasıdır. Bu çoğalma hücrelerin yapısında dejenerasyon (bozulma) olmaksızın gerçekleşmiştir. En önemli nedeni hormon düzensizlikleridir.

Papillom – Hamartom

Papillom meme kanalı duvarından kanal boşluğuna doğru çıkıntı şeklindeki yapıdır. Genellikle tek bir kanaldan kanlı memebaşı akıntısına neden olur.
Hamartom Nadir görülürler, iyi sınırlı kitle olarak bulgu verebildikleri gibi, çevre dokudan ayrılması mümkün olmayan cinsleri de vardır.

Yağ Nekrozu

Meme dokusu, memenin bez dokusu ve destek dokusundan oluşur. Bu destek dokusunun temel elamanlarından olan yağ dokusu, damarsal beslenmesi çok güçlü olmayan bir dokudur.

Duktal Ektazi

Kanal ve çevresindeki dokuda gelişen enflamasyona bağlı kanal sisteminin genişlemesi, genişleyen kanalda salgı birikmesi, salgının kanal dışındaki dokuya sızması ve iltihabi bir reaksiyonun gelişmesidir.

Meme Enfeksiyonu(Mastit-Abse)

Sıklıkla emzirme sırasında, hava koşullarının sıcak ve nemli olduğu kötü hijyenik koşullarda oluşan bölgesel, hafif veya yüksek ateşle seyreden memenin iltihabi hastalığıdır. Şişlik, hassasiyet, ani başlayan şiddetli ağrı ve kızarıklık eşlik eder.

Granülümatöz Mastit

Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, mantar gibi bazı özel mikroorganizmaların sebep olduğu farklı bir mastit türüdür. Nadir görülür. Memede kitle olarak karşımıza çıkabilir. Abse ve akıntı, tekrarlayan mastitler, memebaşı çekilmesi eşlik edebilir.

Meme Başı Akıntısı

Memenin patolojik bir lezyonu, hormonal dengesizlik veya vücudun salgıladığı hormonlara verilen fizyolojik cevap nedeniyle meme başı akıntısı görülebilir. İki tipi vardır.

Premenstruel Sendrom

Adet öncesi dönemde karşılaşılır. Genelde hormonal dengesizliğe bağlı, meme dokusunda kendini belli eden ödem sonucu meydana gelen değişiklikler şikayetlerden sorumludur. Hasta memede şişkinlik, gerginlik, sertlik ve ağrı hisseder.

Süt Gelmesi-Galaktore

Gebelik veya emzirme dönemi dışında devam eden memeden sütlü sıvı gelmesine galaktore denir. Genellikle renksiz veya beyazdır. Ana sebep prolaktin salınımının uygunsuz olarak artmasıdır.

Meme Başında Egzema

Meme başı ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma ile kendini gösterir. Pek çok kez mantarlar sebep olmaktadır. Tedaviye direnç gösterirse, ve uzun sürerse meme başında görülebilecek ve meme kanserinin bulgularından biri olabilecek Paget ile karışabileceği için, ileri tetkik yapılaması gerekebilir.

Meme Ağrıları(Mastalji)

Sık karşılaşılan bir şikayettir. Adet döngüsüne bağlı olan ve adet döngüsünden bağımsız formları vardır.Adet döngüsüne bağlı olan formunda meme dokusu gergin ve nodüllü karakterdedir.Ödeme bağlı gelişen bir tablodur.

Lipom

Yağ dokusunun ince bir zar ile çerçevelenmiş şeklidir. Çoğu yüzeyseldir, ultrasonografi ve mamografi ile tespit edilmeleri çok kolaydır.

Category
Hizmetler
Servis
Genel Cerrahi
Hizmet maliyeti
0224 970 0101 numaradan bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
FARKINDA OL, GEÇ KALMA

WE CARE, WE CAN

0-224-970-0101


İLETİŞİM HATTI

Op. Dr. Ersoy Taşpınar, uzman bir ekip çalışmasıyla her türlü genel cerrahi işlemleri yüksek başarı oranıyla gerçekleştirmektedir.
Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.