Meme Kanserinde Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

20 Eylül 2018 by admin0
meme-kanserinde-alternatif-tip.jpg

Bugün meme kanserinin tedavisi için kanıtlanmış alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi söz konusu değildir.

Meme kanserinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi, yüz yılı aşan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuş ve uygulanmaktadır. Alternatif ve tamamlayıcı tedavi; modern bilimsel tedavilerin meydana getirdiği yan etkileri, komplikasyonları ortadan kaldırmak için ancak doktor kontrolünde uygulanabilir.

Tai chi, masaj, yoga gibi hastaların bedenleri ile ruhlarını harmonize eden uzak doğu kökenli terapilerin opere edilen kolu baskıya almadan yük getirmeden hafif formda uygulanması kabul edilebilir.

Reiki zararsız bir uygulamadır. Psikolojik bir rahatlama sağlayabilir.

Ayurveda Hindistan kökenlidir. Beden, ruh uyumunu beslenme şekli ve meditasyon ile destekler. Burada da önemli olan hastanın opere edilen meme ve kolunu etkileyecek aktivitelerden kaçınmak gerekir.

Akupunktur ile meme kanseri tedavisinde gözlenen ateş basmalarına faydalı olabileceğine dair küçük çalışmalar olmakla beraber opere edilen kol ve meme çevresine uygulanan akupunktur ile  lenfödem gelişme riski vardır. Vücudun diğer bölgelerine uygulanan akupunkturun enfeksiyon ile ilgili sorunlar yaratabileceğini unutmamak gerekir.

Ek olarak alınan C, E, selenyum takviyelerinin meme kanserinde bir faydası olmadığı saptanmıştır.

Anti oksidan amaçlı alınan soya, ginseng, sarımsak, kedi otu ve yüksek doz C vitaminin ilaçlar ile etkileşime girdiği ve tedavileri bozabileceğinden alınması önerilmez.

Buna benzer şekilde destek amaçlı alınması düşünülen her türlü bitkisel desteğin tedaviden sorumlu doktora danışılması gereklidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
FARKINDA OL, GEÇ KALMA

WE CARE, WE CAN

0-224-970-0101


İLETİŞİM HATTI

Op. Dr. Ersoy Taşpınar, uzman bir ekip çalışmasıyla her türlü genel cerrahi işlemleri yüksek başarı oranıyla gerçekleştirmektedir.
Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.