Atipi içeren oluşumlar

22 Eylül 2018 by admin0
atipi-iceren-olusumlar-1200x675.jpg

Atipik duktal hiperplazi, atipik lobüler hiperplazi

Memede saptanan bazı kitlelerden veya oluşulmandan alınan biyopsi sonucunda atipi hücre çoğalması saptanabilir. Bu değişikliğin olduğu oluşumlarda meme kanseri riskinde artış vardır. Bu artış eğer aile yakınlarında meme kanseri olan kişilerde saptanırsa bu kişilerde meme kanseri gelişme riski daha da artar. Bu kişilerin yakından takip edilmesi gerekir.

Atipik duktal hiperplazi

Memedeki hücreleri etkileyen kanser öncüsü bir değişimdir, atipik hiperplazi.

Atipik: tipik olmayan, normal olmayan.

Hiperplazi: Hücrelerin sayıca artışı.

Kanallarda görülürse atipik duktal hiperplazi, lobüllerde görülürse atipik lobüler hiperplazi denir.

Atipik hiperplazi kanser demek değildir. Sadece anormal hücreler ya süt kanalları ya da süt salgılayan lobül içerisinde sayıca artmış demektir. Ve bu durumun varlığı hayat boyu meme kanseri gelişim riskini arttırır. Bu nedenle bu tanıyı almış hastaların yakın takibi gerekir.

Eğer hücrelerdeki atipi ve hücre bölünmesi artarsa o zaman “carcinoma in situ” (kanal ya da lobül yapısına sınırlı kanser- noninvaziv kanser) denir. Kanser (invaziv kanser) gelişim riski daha da artar.

Atipik Lobüler Hiperplazi

Atipik hiperplazi memedeki hücreleri etkileyen kanser öncüsü bir değişimdir.

Atipik: tipik olmayan, normal olmayan.

Hiperplazi: Hücrelerin sayıca artışı.

Kanalın içini döşeyen hücrelerin sayıca artışı duktal hiperplazi olarak adlandırılır.

Kanallarda atipik hücrelerin eşlik ettiği duruma atipik duktal hiperplazi denir. Süt salgılayan lobüllerde görülürse atipik lobüler hiperplazi denir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
FARKINDA OL, GEÇ KALMA

WE CARE, WE CAN

0-224-970-0101


İLETİŞİM HATTI

Op. Dr. Ersoy Taşpınar, uzman bir ekip çalışmasıyla her türlü genel cerrahi işlemleri yüksek başarı oranıyla gerçekleştirmektedir.
Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.Copyright by Bursa Web Tasarım 2018. Site içeriğinde bulunan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.